Kalendarz dni płodnych
Zdrowie

Kalendarz dni płodnych

Dni płodne zwane inaczej owulacją to okres podczas, którego może dojść do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Podczas owulacji w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian hormonalnych, prowadzących do uwolnienia komórki jajowej i przygotowania macicy do przyjęcia zapłodnionej zygoty. Z teoretycznego punktu widzenia dni płodne rozpoczynają się w połowie cyklu miesiączkowego, a kończą wraz z obumarciem komórki jajowej po 24 godzinach. W praktyce zaś niekiedy trudno jest ocenić moment uwolnienia komórki i jej obumarcia, dlatego też zakładamy, że płodność ma początek kilka dni przed uwolnieniem jajeczka, a kończy się kilka dni po. Średnio przypada to pomiędzy 9 a 18 dniem cyklu.

W rzeczywistości owulacja jest zależna od bardzo wielu czynników anatomicznych, hormonalnych i morfologicznych, a na jej prawidłowość wpływa również tryb życia kobiety. Trudno trafnie na podstawie obliczeń ocenić termin owulacji, można jednak zaobserwować zmiany w organizmie, które do niej prowadzą. Są to między innymi zmiany konsystencji śluzu szyjkowego czy podniesienie temperatury ciała. Opierając się o te obserwacje z dużym prawdopodobieństwem można zaplanować poczęcie dziecka lub je wykluczyć, pomijając współżycie w czasie trwania dni płodnych.

Przeciętny cykl miesiączkowy kobiety trwa 28 dni. Przy takim cyklu owulacja przypada w połowie – 14 dnia, a więc dni płodne wypadają pomiędzy 9 a 18 dniem cyklu. Na tych informacjach można się opierać wyłącznie w sytuacji, gdy występują regularne miesiączki. W praktyce niestety takie książkowe cykle zdarzają się bardzo rzadko. Ich rozpiętość może średnio wynosić nawet od 23 do 35 dni.

Dłuższa obserwacja ciała i sumienne notowanie dat kolejnych krwawień dostarcza informacji, na podstawie których można określić fizjologię dni płodnych u danej kobiety. Nie powinno się jednak tego stosować jako metody antykoncepcyjnej, ponieważ istnieje mnóstwo czynników wpływających na cykl miesiączkowy. Może to być stres, przebywane w tym czasie choroby czy stosowanie używek itd. W momencie przesunięcia się menstruacji również przesunięciu ulegają dni płodne.

Informacje:

co to jest artresan I bioxyn w aptekach I opinie o ravestin I sliminazer plastry apteka

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *