Uwaga zdrowie
Dieta Schudnąć

Zdrowa dieta i utrata wagi

Możliwość szybkiej i łatwej utraty wagi jest dla wielu osób na tyle kusząca, że mimo zagrożeń wynikających z zażywania pigułek odchudzających decyduje się na ten krok. Powodów, dla których często młodzi ludzie ryzykują zdrowiem jest bez wątpienia wiele, ale z całą pewnością przeważają aspekty estetyczne.

Nie ulega wątpliwości, że przyjmowanie jakichkolwiek leków powinno być poprzedzone wizytą u lekarza i zapoznaniem się z ulotką, na której powinny znaleźć się wszystkie istotne dla pacjenta informacje. Niestety wiele osób zapomina o tym, że ulotka może dostarczyć wiedzy, która może uratować życie.

Pojawiające się co jakiś czas doniesienia o odkryciu rewelacyjnego preparatu odchudzającego są dla osób otyłych niczym informacja o odkryciu Świętego Graala.

Czy jednak zażywanie pigułek odchudzających i innych suplementów diety przyspieszających spalanie tłuszczu jest bezpieczne?
Kilka lat temu głośno było o wprowadzonym zakazie sprzedaży leków odchudzających zawierających sibutraminę takich jak Meridia, Afibron, Lindaxa 15, Obesan, Zelixa. Osoby korzystające z kuracji odchudzających opartych o te właśnie farmaceutyki w zasadzie od razu zaczęły bronić powyższych leków twierdząc, że były one jedynymi działającymi efektywnie lekami a całe zamieszanie z ich negatywnym działaniem jest z całą pewnością efektem lobbingu firm konkurencyjnych, których produkty przestały się sprzedawać.

W przypadku tabletek odchudzających producenci zazwyczaj nie przekazują wszystkich informacji, które przecież mogłyby odstraszyć potencjalnych klientów. Dla osób, które kiedykolwiek przyjmowały tabletki odchudzające Zelixa taki „straszak” byłby jednak wskazany. Dlaczego? Zapraszamy do lektury artykułu, który z całą pewnością rozwieje wątpliwości dotyczące zakazu sprzedaży Zelixy na terytorium UE.

Na forach internetowych zaczęły pojawiać się na przykład takie wpisy:
„ stosowałam zelixe przez 2 miesiące – to był świetny lek! niestety poprzez lobbing większych koncernów został wycofany z UE. Ponieważ zelixa itp. zaczęła dominować na rynku, bo działały i ludziom pomagały inne firmy produkujące te śmieszne nic nie działające środki na odchudzanie miały znacznie gorszą sprzedaż. Staliśmy się niewolnikami systemu na który na całym świecie płacimy, a dostajemy tylko to na co nam pozwolą podpierając się własnymi danymi. Chory świat! Zelixa nie powodowała większych komplikacji niż wiele leków, ale była za dobra.” ~ mini
Tego typu komentarzy znaleźć można na internetowych forach setki. Czy więc rewelacyjne i działające preparaty zostały usunięte z powszechnej dystrybucji na skutek wspomnianego lobbingu czy może jest coś na rzeczy?

Zawierająca subitraminę zelixa została wycofana z rynku w listopadzie 2009 roku po opublikowaniu 6 letnich badań klinicznych nad preparatem. W wyniku badań ustalono, że preparaty zawierające subitraminę powodują znaczący wzrost zachorowań na choroby serca, ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zgonu z przyczyn naczyniowo-sercowych. Czy naprawdę należało zakazać dystrybucji wspomnianych powyżej środków odchudzających, skoro zachwyconych ich działaniem pacjentów nie brakowało?

Zawarta w tabletkach Zelixa sibutramina jest związkiem, który bardzo skutecznie oddziałuje na obszary mózgu kontrolujące poczucie głodu i sytości. Blokada tych obszarów sprawia, że u wielu pacjentów odnotowano spadek masy ciała sięgający nawet 25 kg w ciągu niespełna miesięcznej kuracji.

Optymizm dość szybko jednak został zgaszony przez docierające od pacjentów sygnały o uciążliwych efektach ubocznych. Zanotowano także 20 przypadków zgonów wśród pacjentów przyjmujących tabletki odchudzające, w których składnikiem aktywnym była sibutramina.

Osoby, które stosowały farmakologiczną terapię odchudzającą oparta o Zelixę, Apedix lub Meridię bardzo często zgłaszały się do lekarzy z niepokojącymi objawami, takimi jak suchość w ustach, mdłości, zawroty głowy, palpitacje serca, drżenie rąk. Dość szybko znaleziono powód wymienionych powyżej objawów.

Okazało się, że sibutramina działa w sposób podobny do amfetaminy i podobnie jak narkotyk powoduje silne uzależnienie. Między innymi dlatego tabletki odchudzające takie jak Zelixa zostały zakazane na terytorium Unii Europejskiej.

Okazało się, że wśród przyjmujących zelixę i inne preparaty zawierające sibutraminę odnotowano w latach 1998-2003 około 400 poważnych przypadków zatruć oraz 49 zgonów, a zatem wydaje się, że zakaz ma swoje uzasadnienie.

Leki zakwalifikowane do grupy preparatów anorektycznych, a takimi były te zawierające sibutraminę, działają selektywnie hamująco w szczelinie synaps nerwowych w mózgu zmniejszając wychwyt zwrotny serotoniny, noradrenaliny i dopaminy.

Zawartość neuroprzekaźników powoduje, że osoba zażywająca takie tabletki odchudzające czuje się syta i w związku z tym nie ma potrzeb związanych z zaspokajaniem głodu. Niestety wspomniane neuroprzekaźniki znajdują się również w obwodowym układzie nerwowym stąd właśnie wynikają liczne niekorzystne skutki zażywania środków zawierających sibutraminę związane między innymi z zaburzeniem rytmu serca.

Dlatego właśnie zelixa i jej podobne preparaty zostały zakazane – bo przecież zdrowie i życie są najważniejsze. Zdaniem organizacji klasyfikujących leki preparaty z sibutraminą powodują także znaczne obniżenie poczucia własnej wartości i często prowadzą do stanów depresyjnych, podobnie jak narkotyki i inne niebezpieczne substancje, których zażywanie jest niebezpieczne.

Dla osób cierpiących na nadwagę mamy jednak dobrą wiadomość – od czasów tabletek Zelixa i innych tabletek odchudzających zawierających sibutraminę wiele się zmieniło a medycyna znalazła szereg nowatorskich rozwiązań, które z całą pewnością staną się źródłem sukcesu wszystkich tych, którzy chcieliby zrzucić kilka kilogramów. Jednym z takich rozwiązań są tabletki odchudzające Odchudzanie Forte, które wg. licznych ekspertów są znacznie skuteczniejsze od zelixy, meridii czy innych tabletek zawierających sibutraminę.

Więcej przeczytasz tutaj:

artroser forum I bioxyn opinie I ravestin apteka cena I sliminazer gdzie kupić

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *